Jak zagospodarować taras?

Jak wiadomo w momencie, gdy tylko rozpocznie się sezon letni, zdecydowana większość osób jest zainteresowana korzystaniem z odpoczynku na świeżym powietrzu. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że w klimacie umiarkowanym nie zawsze można będzie mieć przyjemność cieszyć się piękną pogodą.

Warto wiedzieć, że prawdziwym dobrodziejstwem w takich sytuacjach okazuje się posiadanie własnego tarasu. Koniecznie należy mieć jednak świadomość, że wspomniane miejsce bardzo często jest pomijane w planach związanych z zagospodarowaniem otoczenia. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że taras może stać się szczególnym miejscem. Jak zagospodarować taras?

W jaki sposób powinno się urządzić taras umiejscowiony od strony południowej?

Rekomendowane jest rozpoczęcie planowania zmian na tarasie od dokładnego ustalenia jego położenia. Trzeba zdawać sobie sprawę, że ma to kluczowe znaczenie. Warto mieć świadomość, że w przypadku, gdy dany taras będzie skierowany na południową stronę, nie tylko będzie się bardzo mocno nagrzewał, ale również łatwo osuszał.

Należy także zaznaczyć, że nie wszystkie rośliny będą w stanie znieść wspomniane wcześniej warunki. Bardzo duża liczba gatunków niestety nie będzie w stanie wytrzymać wysokich temperatur, znacznie szybszego osuszania czy słońca. Zalecane jest zatem zdecydowanie się na takie rośliny, z którymi nie będzie większego kłopotu.

W omawianym miejscu doskonale egzamin zdadzą takie rośliny, jak: osteospermum, werbena, pelargonie, trawy ozdobne z rodziny turzycowatych czy starzec popielaty. Warto także zdawać sobie sprawę, że wybór mebli czy innych sprzętów również powinien być przemyślany.

Jak urządzić taras od strony północnej?

W przypadku, gdy taras będzie wychodził na północ, będzie miejscem nie tylko bardziej wilgotnym, ale również chłodnym. Rekomendowane jest dobranie w tym przypadku właściwych roślin, którym w ogóle nie będzie przeszkadzał niedobór jakiegokolwiek światła. Doskonale będą rosły takie rośliny, jak paprocie czy bluszcz pospolity.

Warto zdecydować się na taras z zadaszeniem czy bez?

W przypadku, gdy przestrzeń będzie odkryta zalecane jest bardzo poważne zastanowienie się nad jej zadaszeniem. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę, że rozwiązanie ma zdecydowanie więcej korzyści niż mogłoby się wydawać. W przypadku posiadanie zadaszenia użytkownik nie będzie musiał chować książek w pośpiechu w przypadku, gdy tylko zacznie padać deszcz. Ponadto pozostając na świeżym powietrzu można odpocząć od palącego słońca. Użytkownicy będą także mogli bez żadnych problemów zjeść śniadanie na tarasie.

Jakie meble na taras?

Rekomendowane jest oczywiście bardzo dokładne przemyślenie wyposażenia tarasu. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że do ustawienia kompletu bardzo wygodnych mebli ogrodowych w zupełności wystarczy powierzchnia około 10 m². Z kolei osoby posiadające większą przestrzeń mogą zdecydować się na hamak czy ustawić leżaki ogrodowe. Możliwe będzie wtedy położenie się na nich czy przeczytanie w spokoju gazety. Warto pamiętać, aby meble nie utrudniały komunikacji między ogrodem, a domem.

Redakcja adpin.pl