Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Na co wydają pieniądze studenci? Najważniejsze wydatki podczas studiów

4 kwietnia 2020

Czas studiów to wyjątkowy okres w życiu każdej osoby wkraczającej w dorosły świat. Są one czasem zintensyfikowanej nauki, ale przecież nie samymi książkami człowiek żyje. Studenckie życie wiąże się również z imprezowaniem, miłym spędzaniem czasu i nawiązywaniem nowych kontaktów międzyludzkich. Te działania związane są z koniecznością częstych wyjść z domu do barów, restauracji, kin, klubów. Studenci integrują się na koncertach, festiwalach i przy okazji innych uroczystości.

Czy życie na studiach dużo kosztuje?

Nie bez przyczyny finansowe wydatki podczas studiów mogą być duże, w związku z czym studenci bardzo często podejmują dorywczą pracę. Pozwala im ona pożytkować zarobione pieniądze na przyjemności, które są nieodłącznym elementem studiowania. Wydatki podczas studiów, jeśli brać pod uwagę bilans miesięczny, mogą wynieść od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Jeśli doliczymy do tego koszt wynajęcia kwatery, akademika, pokoju czy mieszkania, kwota bardzo szybko podwoi się. A to przecież nie jedyne wydatki podczas studiów. Na wielu kierunkach wymagane jest płacenie czesnego, czyli opłacanie toku studiów. Szczególnie wysoka kwota jest na najlepszych uniwersytetach w Polsce, na kierunkach związanych z medycyną. Jeśli student uczy się zaocznie, czyli w weekendy, taka forma nauki również będzie wiązała się z koniecznością ponoszenia dodatkowych płatności.

Koszty studiów niestacjonarnych

Wydatki podczas studiów niestacjonarnych są z reguły wyższe, dlatego większość studentów uczących się w takim toku nauczania podejmuje się regularnej pracy w tygodniu. Od poniedziałku do piątku pracują w tradycyjnych godzinach, natomiast w weekendy udają się na uczelniane zjazdy w celu odbycia zajęć. Jest to dosyć adsorbujący tryb życia, wymagający od studenta dużego poświęcenia.

W takim przypadku skraca się mocno ilość czasu wolnego, przez co student ma mniej czasu na imprezowanie i spotykanie się ze znajomymi. Studia zaoczne wybierają także osoby starsze, które traktują przygodę na uczelni jako sposób na poprawienie swoich kompetencji. Bardzo często są to kierunki związane z ich dotychczasową pracą, jednakże jej charakterystyka wymaga systematycznego pogłębiania wiedzy. W takim przypadku wydatki podczas studiów nie będą aż tak wysokie, osoba bowiem będzie podejmować tradycyjną pracę, a co dwa tygodnie będzie uczestniczyć na zajęciach w uczelni. Z pewnością największe wydatki podczas studiów dotyczą osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze studiowaniem.

Pierwszoroczniacy wydatkują dużo pieniędzy na materiały do zajęć, usługi drukarskie i inne. Ciekawą kwestią jest także zapewnienie potrzeb gastronomicznych. Osoby które zaczynają studia nie znają jeszcze najlepszych miejsc do stołowania się, w związku z czym wydają znacznie więcej pieniędzy na śniadania, obiady i kolacje. Wraz z czasem ten stan ulega zmianie i wraz z poznawaniem okolicy, dzielnicy, miasta, student uczy się oszczędzać i bardzo gospodarnie zarządzać dostępnymi środkami finansowymi, które przecież są bardzo ograniczone. Niewielu studentów może bowiem pozwolić sobie na wystawne życie.

Redakcja adpin.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie światowy lifestyle spotyka się z mądrością finansową, pięknem urody oraz inspirującymi aranżacjami ogrodu, wnętrz i mody! Jesteśmy miejscem, w którym praktyczne porady dotyczące stylu życia, oszczędzania, pielęgnacji oraz kreatywnego projektowania przestrzeni łączą się, by inspirować Cię do osiągnięcia równowagi i spełnienia w każdej sferze życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak zacząć oszczędzać pieniądze?
Strategie biznesowe

Strategie biznesowe

10 lutego 2022

Jesteś zainteresowany reklamą?

Strategie biznesowe