Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Co to lokata bankowa – najważniejsze zasady

26 maja 2022


Szukając sposobu na oszczędzanie pieniędzy, szybko odkrywamy, że choć metod pozwalających nam na mnożenie gotówki jest wiele, nie wszystkie będziemy w stanie uznać za jednakowo atrakcyjne. Na liście tych, którymi w szczególny sposób warto się zainteresować, znajduje się także lokata bankowa. Nie kojarzy się ona z prostym sposobem na bogactwo, nie da się jednak ukryć, że może być idealnym rozwiązaniem wtedy, gdy chcemy zamrozić część środków, aby oprzeć się pokusie ich szybkiego wydania.

Co to lokata bankowa?

Lokata bankowa jest terminem stosowanym na opisanie umowy, jaką bank zawiera z klientem. Na jej mocy klient decyduje się zdeponować należące do siebie oszczędności na rachunku bankowym. W czasie obowiązywania lokaty to bank ma prawo do rozporządzania tymi pieniędzmi. W zamian, gdy już upłynie termin umowy, ten sam bank zwraca nie tylko zdeponowaną sumę, ale również odsetki – swego rodzaju nagrodę dla klienta, który zdecydował się na powierzenie instytucji finansowej należących do siebie pieniędzy. Lokaty bankowe można podzielić na co najmniej kilka grup. Dziś poza klasycznymi lokatami terminowymi mamy do czynienia także z depozytami a vista. Te, w przeciwieństwie do lokat w klasycznym ujęciu, pozwalają na korzystanie z pieniędzy w czasie obowiązywania umowy. Niestety, korzystając z nich należy liczyć się z tym, że są to rozwiązania charakteryzujące się stosunkowo niskim oprocentowaniem

Cechy dobrej lokaty bankowej

Lokatę bankową jest nam dziś w stanie zaproponować niemal każdy bank. Powinniśmy jednak liczyć się z tym, że nie każde rozwiązanie będziemy w stanie uznać za jednakowo atrakcyjne. Co więcej, reklamy przygotowywane przez banki po to, aby przekonać nas do konkretnego rozwiązania, bywają mylące. W rezultacie, często skłaniają nas do wybierania rozwiązań, które nawet w teorii nie są atrakcyjne. Najważniejszą cechą dobrej lokaty bankowej pozostaje jej oprocentowanie. Tu nie ma zresztą żadnych wątpliwości – im jest ono wyższe, tym lepiej. Warto jednak pamiętać o tym, że nie jest to jedyny czynnik, który wskazuje nam na atrakcyjność takiego rozwiązania. Oprocentowanie lokaty bankowej może być stałe, nie brakuje jednak banków decydujących się na opcję polegającą na jego zmianę w czasie. Nie bez znaczenia jest też sposób rozwiązania kwestii kapitalizacji odsetek. To, kiedy są dopisywane do głównego rachunku lokaty może mieć wpływ na wielkość naszego zysku. Tu warto pamiętać o tym, że im częściej bank kapitalizuje odsetki, tym lepiej. Mając tego świadomość, trudno dziwić się, że wysokość oprocentowania nie zawsze jest tym czynnikiem, który przesądza o atrakcyjności lokaty. Zobacz więcej na przyszlosciowalokata.pl.

Lokaty bankowe – przegląd zalet i wad

Lokaty to kolejne produkty bankowe. Nietrudno domyślić się więc, że poza licznymi zaletami posiadają także kilka wad, z których istnienia dobrze jest zdawać sobie sprawę. Największą ich zaletą wydaje się to, że założenie lokaty wymaga zaledwie niewielkiego kapitału. Próg wejścia jest zdecydowanie niższy niż ma to miejsce w przypadku grania na giełdzie. Lokata jest więc idealnym rozwiązaniem dla osób, które mają apetyt na oszczędzanie oraz na tyle mało środków, że nie mogą pozwolić sobie na wykorzystanie jednej z bardziej popularnych metod. Niestety, choć banki reklamują lokaty jako sposób na pewny zysk, równie pewne będzie to, że zysk ten nie okaże się przesadnie wysoki. Nie każdemu może spodobać się również to, że lokata oznacza zamrożenie pieniędzy. Skorzystanie z nich stanie się przecież możliwe dopiero po pewnym czasie. Potwierdza się przy tym zasada mówiąca o tym, że im czas ten jest dłuższy, tym większe są zyski z lokaty.

Redakcja adpin.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie światowy lifestyle spotyka się z mądrością finansową, pięknem urody oraz inspirującymi aranżacjami ogrodu, wnętrz i mody! Jesteśmy miejscem, w którym praktyczne porady dotyczące stylu życia, oszczędzania, pielęgnacji oraz kreatywnego projektowania przestrzeni łączą się, by inspirować Cię do osiągnięcia równowagi i spełnienia w każdej sferze życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak zacząć oszczędzać pieniądze?
Strategie biznesowe

Strategie biznesowe

10 lutego 2022

Jesteś zainteresowany reklamą?

Strategie biznesowe