Firma poza granicami to pomysł na rozwój, zwłaszcza odkąd Unia Europejska pozwoliła na swobodny przepływ ludności w granicach państw wchodzących w jej skład, rozpoczęło się tak na dobrą sprawę pracownicze Eldorado. Rozpoczął się wielki okres wędrówki ludów w poszukiwaniu szczęśliwego i dobrego życia.
Firma poza granicami – kierunek zachód
Nie od dziś wiadomo, że obecnie kierunek „zachód” jest bardzo popularny. Wszędzie tam gdzie jest „Euro” czy „Funt” ludzie migrują z Polski za chlebem. Przykładowo wielu z naszych rodaków po otwarciu granic zaczęło masowo szukać szansy na poprawę swojego materialnego bytu w Anglii, Holandii czy Niemczech.
Początkowo pracowali tam gdzie była praca – jako pomocnicy na budowach, sprzedawcy w sklepach czy pracując w ubojniach. Kiedy ta praca stała się dla nich zbyt nużąca, gdy nauczyli się w dostatecznym stopniu języka państwa do którego się dostali. Wpadli na pomysł by zrobić kolejny krok w swojej karierze, czyli postawić na swoim i otworzyć własną firmę. Wielu z nich również rozważało powrót do kraju i poszukiwanie czegoś w Polsce, wielu też zapewne się zastanawiało jak założyć firmę poza granicami i tam też pracować. Byli również i tacy, którzy zniesione granice wykorzystali w trochę inny sposób niż przesiedlenie się we własnej osobie. Przesiedlili swoje firmy – wysiedlili je poza granice Polski.
Gdzie założyć firmę za granicą?
Bardzo popularne stało się zakładanie firmy w Wielkiej Brytanii, Słowacji, na Cyprze czy w Luksemburgu. Na początku warto jednak zaznaczyć, że nie jest to tak na dobrą sprawę proceder do końca legalny. Jeśli firma większość swojej działalności wykonuje poza granicami kraju w którym jest zarejestrowana. Zdaniem Ministerstwa Finansów rejestracja firmy za granicą w świetle przepisów prawa może skutkować powstaniem zaległości podatkowych w Polsce. Oczywiście rozpatrujemy to w kontekście, w którym rejestracja wykonywana w celu uzyskania optymalizacji podatkowej i zatrzymania gotówki w firmie, która należy do państwa. Dlaczego mimo ryzyka dużo firm rejestruje się poza granicami Polski mimo iż działalność w większości prowadzona jest w naszym kraju? Przede wszystkim przemawiają za tym niższe podatki i mniejszy stopień biurokracji.
Jak więc założyć firmę za granicą?
Samemu może to być trudne, gdyż trzeba spełnić wiele wymogów i wypełnić czasami dość dużo dokumentów w języku ojczystym kraju w którym rejestrujemy działalność. Popularna Estonia – owszem! Ale czy ktoś z nas na co dzień zna ten język i biegle się nim posługuje? Chyba raczej jednak nie. Natomiast jest wiele firm, które pomagają i pośredniczą w imieniu przyszłych przedsiębiorców w zakładaniu działalności gospodarczej na terenie innych krajów. Niegdyś popularne były biura pracy, gdzie osoba zgłaszająca się do niego była wysyłana tam gdzie do biura zgłaszane było zapotrzebowanie. Aktualnie bardzo modne są takie biura, które za nas zarejestrują naszą firmę w dowolnym kraju – oczywiście za odpowiednią prowizją. Czyż jednak nie jest to wygodny sposób? W Internecie aż roi się od takich ofert, ale jeśli w grę wchodzi niejednokrotnie wysoki kapitał – gra jest warta świeczki.
Jak więc w najprostszy sposób – w dodatku siedząc wygodnie w fotelu – zarejestrować działalność poza granicami kraju? Zgłosić się do jednej z firm reklamujących swoje pośrednictwo w Internecie w pomocy przy zakładaniu działalności poza granicami Polski. Firma poza granicami to ciekawe pomysł na rozwój i