Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Jaki system nawadniania ogrodu warto wybrać?

22 lutego 2020

Piękny i zadbany ogród jest najlepszą wizytówką każdej posesji. Niestety w Polsce pogoda pozostawia bardzo wiele do życzenia, dlatego też warto postawić na porządny system nawadniania ogrodu, dzięki któremu nawet w trakcie dużych upałów nasz ogród prezentować będzie się bardzo okazale. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo na jakie system nawadniania warto postawić i na które elementy należy zwrócić szczególna uwagę.

Na jaki system nawadniania postawić?

Osoby, które posiadają dość duży ogród w pierwszej kolejności powinny rozejrzeć się za niezawodną instalacją z automatycznym sterownikiem, który montowany jest bezpośrednio w budynku. Warto skorzystać z usług profesjonalnych firm, które wykonają indywidualny projekt systemu nawadniania dla naszego ogrodu. System z automatycznym sterownikiem jak sama nazwa wskazuje wysyła sygnał do specjalnych elektrozaworów, które w odpowiednim czasie uruchamiają albo zatrzymują dopływ wody. Jest to bardzo wygodne i niesłychanie praktyczne rozwiązanie. Do instalacji tego typu warto dokupić dodatkowy czujnik deszczu i wilgotności gleby. W dużej mierze to właśnie dzięki tym dodatkowym czujnikom nasz system nawadniania ogrodu nie będzie uruchamiać się automatycznie w czasie opadów.

Zraszacze czy mikrozraszacze – co wybrać?

Do nawadniania roślin ogrodowych należy stosować odmienne elementy, które emitują wodę. Jeżeli chodzi o popularne zraszacze, to w dzisiejszych czasach największym zainteresowaniem cieszą się modele wynurzające się z gleby, które umieszczone są tuż nad ziemią. Zraszacze tego typu wysuwają się z obudowy pod wpływem wzrostu ciśnienia wody. Sporą zaletą zraszaczy tego typu jest to, że są one nie widoczne i co najważniejsze nie przeszkadzają w koszeniu trawników. Nieco tańszym rozwiązaniem są z kolei tradycyjne zraszacze niewynurzalne. Producenci mają w swojej ofercie sprzedażowej zraszacze statyczne i rotacyjne. Warto postawić na te modele, które mają regulację kąta podlewania. Jeżeli chodzi o same mikrozraszacze, to ich głowice osadzane są przeważnie na 30 cm szpilkach. Oryginalne mikrozraszacze wyposażone są w specjalne zaworki, które wytwarzają mgiełkę. Urządzenia tego typu doskonale sprawdzą się na przykład na klombach albo w ogródkach skalnych.

Systemy nawadniania dokorzeniowego

Opisując najpopularniejsze systemy nawadniania ogrodu nie można zapominać również o systemach nawadniania dokorzeniowego, które z roku na rok zdobywają coraz większą popularność i coraz częściej można je spotkać w ogrodach. Systemy tego typu mają postać zwykłego cylindra z przegrodami, które należy wkopać w sąsiedztwie całego systemu korzeniowego drzew i krzewów. Aby uniknąć problemu montaż systemu nawadniania warto zlecić odpowiednim fachowcom. Najlepszym rozwiązaniem jest założenie systemu nawadniania przed założeniem samego ogrodu. Cena systemu nawadniania zależy oczywiście od powierzchni ogrodu. W tradycyjnych ogrodach o powierzchni około 1000 m2 koszty porządnego systemu nawadniania ogrodu wahają się w przedziale od 10 000 zł do15 000 zł. Jest to jedna z tych inwestycji, która na pewno się zwróci.

Redakcja adpin.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie światowy lifestyle spotyka się z mądrością finansową, pięknem urody oraz inspirującymi aranżacjami ogrodu, wnętrz i mody! Jesteśmy miejscem, w którym praktyczne porady dotyczące stylu życia, oszczędzania, pielęgnacji oraz kreatywnego projektowania przestrzeni łączą się, by inspirować Cię do osiągnięcia równowagi i spełnienia w każdej sferze życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

drinki bezalkoholowe
Znaki drogowe
recepcja

Jesteś zainteresowany reklamą?

recepcja