Łazienka z prawdziwego zdarzenia

Łazienka to miejsce, do którego zaglądamy najczęściej rano i wieczorem. Jest pomieszczeniem relaksującym po ciężkim dniu pracy i pozwalającym na poranną higienę. Z tego względu jej aranżacja, wyposażenie łazienki czy oświetlenie, powinno być precyzyjnie ustalone. Ponadto łazienka, to jedno z nielicznych pomieszczeń, w których nie ma dostępu do światła dziennego. W jaki sposób urządzić łazienkę, by doskonale pełniła swoją funkcję?

Po pierwsze, postaw na prostotę. Tutaj nie ma miejsca, na jaskrawe barwy czy różnokolorowe ściany. Jeśli urządzasz łazienkę od początku zwróć uwagę na kolory. Najodpowiedniejsze staną się te o jasnych i stosowanych odcieniach, w jednym lub dwóch pasujących do siebie. Farba wykorzystana do malowania ścian powinna być odporna na wilgoć i wodę. Łazienka jest najbardziej narażona na grzyby i pleśń, priorytetem jest więc jej odpowiednie zabezpieczenie. Na podłodze standardowo kafelki, które są łatwe w utrzymaniu czystości i konserwacji. Do dekoracji i komfortu po kąpieli możesz położyć na podłodze puchaty dywanik, który ograniczy chłód bijący od posadzki. Sprawi również, że łazienka stanie się bardziej przytulna.

Oświetlenie łazienki

Niezwykłe ważne jest również oświetlenie. Powinno być górne, takie do stosowania w ciągu dnia oraz poboczne, np. w formie światła czerwonego. Dlaczego? Takie światło nie będzie powodować wybudzenia. A to stanie się niezwykle przydatne w trakcie nocnych wędrówek do łazienki. Ostatnim rozwiązaniem oświetleniowym powinny być lampy zlokalizowane w okolicach lustra. Szczególnie przydatne dla pań w trakcie robienia makijażu oraz panów w trakcie golenia. Ważna jest również barwa światła zastosowanego w łazience. Światło białe pokaże nam więcej szczegółów, będzie jednak bardziej rażące, ale przydatniejsze w okolicy lustra. W przypadku światła górnego lepiej postawić na nieco cieplejsze odcienie.

Wyposażenie łazienki

Samo dobranie wyposażenia jest już kwestią gustów. Każdy z nas docenia inne rozwiązania i to te będą dla niego najlepsze. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy powinniśmy mieć w łazience prysznic czy wannę. Jedna i druga opcja ma swoje wady i zalety. W wannie możemy się wygodnie położyć, rozpalić świeczki wypełniając całą wannę pianą. Prysznic jest natomiast bardziej praktyczny i szczególnie nada się w przypadku porannego prysznicu na przebudzenie czy po intensywnym treningu. Dla osób z większą przestrzenią polecamy więc wykorzystanie obu tych opcji.

Armatura do łazienki

Wybór armatury i szafek to również nas własny priorytet. Ważne, by w szafkach mieściły się wszystkie używane przez nas przedmioty. Musi być do nich łatwy dostęp, byśmy mogli korzystać z nich na co dzień bez przeszkód. Pozostaw również miejsce na pralkę oraz wieszaki. Nawet w łazience postawić możesz na dekorację – dodatkowe lustro czy oświetlenie będą świetnym pomysłem.

Przed wyposażeniem łazienki dobrze zastanów się, na co pozwala Ci przestrzeń. Najczęściej to pomieszczenie jest najmniejsze, wymaga więc największego zaangażowania w kwestii urządzania. A niezbędnego wyposażenia jest sporo.

Redakcja adpin.pl