Należy zdawać sobie sprawę, że obecność szkodników w ogrodzie jest pewnego rodzaju oznaką równowagi ekosystemu. Jest ona niezbędna praktycznie w każdym środowisku. W przypadku, gdy jednak sytuacja wymknie się spod kontroli, konieczna będzie interwencja. Jak pozbyć się szkodników w ogrodzie?
Ślimaki
Warto wiedzieć, że w celu pozbycia się ślimaków zdecydowanie najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie wywiezienie ich na pobliską łąkę, najbliższego lasu czy nawet do parku. Ponadto w przypadku zaangażowania we wspomnianą akcję wszystkich domowników, nie powinno zająć to dużo czasu. W celu usprawnienia swoich poszukiwań można zdecydować się na wykopanie niewielkiego dołu, gdzie zostaną umieszczone liście kapusty czy kawałki jabłek. Kolejnym świetnym sposobem na pozbycie się omawianych ślimaków będzie posadzenie w swoim ogródku takich roślin, jak: tymianek, czosnek, szałwia lekarska czy cebula. Należy zdawać sobie sprawę, że ich zapach będzie bardzo efektywnie odstraszał ślimaki. Nie można zapomnieć również, by systematycznie usuwać różnego rodzaju pokrzywy czy chwasty.
Mszyce
Należy mieć świadomość, że zdecydowanie najprostszym rozwiązaniem na pozbycie się mszyc będzie wykorzystanie różnego rodzaju środków chemicznych. Koniecznie należy jednak pamiętać, aby nie wykonywać oprysków w deszczowe dni. Można również podjąć decyzję o zastosowaniu mocniejszego strumienia wody. Będzie on jednak efektywny tylko i wyłącznie w przypadku, gdy wspomniane mszyce nie będą w posiadaniu skrzydeł. Muszą zatem być jeszcze we wczesnym stadium życia. Koniecznie trzeba również zaznaczyć, że mszyce rozmnażają się bardzo szybko. Zalecane jest zatem błyskawiczne działanie w przypadku ich wykrycia.
Myszy
Należy zdawać sobie sprawę, że naturalną metodą na pozbycie się myszy z ogrodu będzie posadzenie na granicy działki roślin wydzielających bardzo nieprzyjemnie zapachy. Należy do nich koniecznie zaliczyć: bazylię, czosnek czy ostrzeń. Bardzo efektywnym rozwiązaniem będzie także obecność jeża czy kota w ogrodzie. W przypadku, gdy jednak naturalne sposoby nie będą wystarczające, konieczne będzie skorzystanie z właściwych trutek.
Turkucie podjadki
Należy zdawać sobie sprawę, że można bez żadnego problemu rozpocząć pozbywanie się turkuci od zniszczenia uch gniazd. Koniecznie trzeba również zaznaczyć, że zdecydowanie najlepszym momentem na wykonanie wspomnianej wcześniej czynności będzie przełom czerwca oraz lipca.
Należy bowiem wlać do gniazda olej jadalny. W ten sposób omawiane szkodniki wyjdą na powierzchnie. Możliwe będzie tym samym swobodne wyłapanie turkuci. W trakcie jesiennych miesięcy można wykorzystać obornik.
Konieczne będzie wypełnienie nim dołu o głębokości około 1 metra, w którym będą chciały przezimować szkodniki ze względu na wydzielane ciepło. Wspomnianą pułapkę można wyjąć jeszcze przed zimą albo wczesną wiosną. Efektywnym rozwiązaniem będzie także rozlanie wywaru z kory olchowej na grządki. Rekomendowane jest zacząć od naturalnych metod pozbywanie się szkodników. Będą one przyjazne zarówno dla zwierząt, jak i roślin w ogrodzie.