Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Własny zbiornik wodny w ogrodzie

29 marca 2020

Jesteś szczęśliwym posiadaczem własnego ogrodu? Lubisz spędzać czas dbając o niego i upiększając swój mały kawałek ziemi? Własny ogród jest zbawieniem szczególnie w gorące letnie dni, nie musisz wtedy w przeciwieństwie do mieszkańców bloków siedzieć w dusznym mieszkaniu lub na niewielkim balkonie. Podczas fali upałów możesz swobodnie wyjść na swój ogród, usiąść w cieniu, wyciągając nogi i delektować się swoim ulubionym napojem. Jednak jeżeli uważasz, że w Twoim ogrodzie nadal czegoś brakuje, to być może jest to oczko wodne.

Czy budowa zbiornika wodnego jest skomplikowana?

Budowa małego zbiornika wodnego może wydawać się skomplikowana i kosztowna, ale nic bardziej mylnego, otóż oczko wodne w ogrodzie jest stosunkowo tanią i niezbyt skomplikowanym przedsięwzięciem, a do tego ma także wiele zalet. Małe jeziorko w naszym przydomowym ogrodzie poza efektownym wglądem ma też wiele praktycznych funkcji. To właśnie w upalne dni oczko wodne może przynieść przyjemne ukojenie od gorącego i suchego klimatu, spowoduje ono większe nawilżenie powietrza i obniżenie temperatury. Dla osób lubiących odgłosy natury bez dalekich wycieczek oczko wodne w ogrodzie także może okazać się przydatne – w zbiorniku jeziorka można zainstalować na przykład fontannę, która poza napowietrzeniem wody i wydawaniu kojących dźwięków zapobiegnie wylęganiu się komarów.

Co nam daje własny zbiornik wodny?

Wraz z dźwiękami wody przybędą dźwięki żab, a także ptaków, które chętnie skorzystają z zalet oczka wodnego i będą się przy nim poić. Zapewniając odpowiednią wielkość i głębokość zbiornika możemy także zająć się hodowlą ryb, należy jednak pamiętać o wykopaniu przynajmniej metra w głąb ziemi, by zapewnić naszym lokatorom odpowiednie warunki bytowania w wodzie, zwłaszcza jeżeli mamy zamiar zimować nasze ryby. Pamiętajmy też, że oczko wodne daje nam możliwość wzbogacenia ogrodu o nowe gatunki roślin, jednak tak jak w przypadku ryb, należy dostosować głębokość wykopu do odpowiednich gatunków, a najlepiej przemyśleć to jeszcze zanim przystąpimy do działania. Każdy gatunek roślin rozwija się na swojej głębokości i w tym przypadku najlepiej będzie też wykopać kilka pięter, na których posadzimy dane rośliny, piętra zapobiegną też zapadaniu się brzegów zbiornika pod naporem wody.

Zanim jednak przystąpisz do budowy własnego oczka wodnego w swoim ogrodzie pamiętaj, aby wybrać odpowiednio nasłonecznione miejsce oraz nie za bardzo zacienione, wystawiając zbiornik na zbyt duże nasłonecznienie doprowadzisz do zbytniego nagrzewania się zbiornika, co prowadzi do powstawania glonów, a zbyt zacienione miejsce spowoduje szybkie jego zanieczyszczenie. Zwróć też uwagę na wybór materiału, dobrą i tanią opcją będzie użycie wytrzymałej na warunki atmosferyczne folii, na rynku istnieją też gotowe formy ale uniemożliwiają one kształtowanie zbiornika według własnych potrzeb. Istotnym – o ile nie najważniejszym zakupem będzie filtr do wody, który pozwoli pozbyć się zanieczyszczeń zbierających się w wodzie i na jej powierzchni, a także o odpowiedniej ilości kamieni i piasku, który będziesz mógł wysypać dookoła oczka wodnego. Pochłoną one wodę, która może wylać się ze zbiornika.

Redakcja adpin.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie światowy lifestyle spotyka się z mądrością finansową, pięknem urody oraz inspirującymi aranżacjami ogrodu, wnętrz i mody! Jesteśmy miejscem, w którym praktyczne porady dotyczące stylu życia, oszczędzania, pielęgnacji oraz kreatywnego projektowania przestrzeni łączą się, by inspirować Cię do osiągnięcia równowagi i spełnienia w każdej sferze życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

drinki bezalkoholowe
Znaki drogowe
recepcja

Jesteś zainteresowany reklamą?