Narodziny dziecka to ogromne wydarzenie dla całej rodziny – niezależnie od kraju lub narodowości. Życie młodych rodziców zmienia się niemal natychmiast, gdyż biorą oni ogromną odpowiedzialność na swoje barki i mogą wspólnie wychowywać swoją pociechę. Trzeba jednak przyznać, że różnego rodzaju wsparcie dla młodych matek jest wyjątkowo przydatnym elementem, z którego warto skorzystać. Jeśli więc chcesz dowiedzieć się, jak wygląda zasiłek macierzyński i porodowy w Holandii, to jesteś we właściwym miejscu.
Kiedy dany zasiłek przysługuje?
Zasiłek macierzyński i porodowy w Holandii (o tym jak go uzyskać i gdzie otrzymać pomoc dowiesz się m.in. na stronie https://www.euro-punkt.pl/wazo-zez-zasilek-macierzynski-i-porodowy,2,2,10179) możemy podzielić na dwie kategorie. Pierwsza to WAZO i taki rodzaj zasiłku przyznawany jest kobietom, które przez minimum 10 tygodni przed planowanym terminem porodu, uzyskiwały dochody na terenie Holandii na podstawie umowy WAZO-uitkering. Co ciekawe, nie ma znaczenia fakt, czy posiada ona meldunek na terenie Holandii, czy też nie. Z kolei zasiłek macierzyński i porodowy w Holandii ZEZ-uitkering to świadczenie, które dedykowane jest kobietom posiadającym własną działalność gospodarczą.
Ile wynosi zasiłek?
Wysokość świadczenia macierzyńskiego to kwota pełnej pensji lub średnia dochodów z ostatnich 3 miesięcy pracy. Środki wypłacane są bezpośrednio na konto młodej matki lub pracodawcy, który przekazuje zasiłek na konto pracownicy. W przypadku kobiet z własną działalnością gospodarczą wysokość świadczeń zależy od poziomu zarobków.
Jak uzyskać zasiłek?
Czy trudno jest uzyskać zasiłek macierzyński i porodowy w Holandii? W przypadku, gdy kobieta ma aktywną umowę o pracę/kontrakt to pracodawca zgłasza ją do UWV na zasiłek macierzyński. Co, jeśli sama prowadzi działalność gospodarczą? W takim momencie musi zająć się tym samodzielnie. Warunkiem otrzymania ZEZ jest prowadzenie działalności przed zajściem w ciąże. ZEZ przysługuje kobietom, które Przez minimum rok prowadzą własną działalność gospodarczą, przez minimum 1 rok są współwłaścicielami spółki, nie zatrudniają w swojej firmie personelu.
Jeśli robisz to pierwszy raz, może wydawać się to skomplikowane – zwłaszcza jeśli od stosunkowo niedawna mieszkasz w Holandii. Nie zapominaj, że możesz skorzystać z profesjonalnego wsparcia doświadczonych specjalistów. Bez wątpienia odpowiedzą oni na Twoje pytania i poprowadzą Cię krok po kroku. Chociaż usługa nie jest darmowa, jej cena nie należy do wysokich. Ty z kolei zyskasz pewność, że wniosek na zasiłek macierzyński i porodowy w Holandii zostanie przygotowany i złożony w sposób właściwy, co zmaksymalizuje Twoje szanse na sukces w krótkim czasie.