Jak wyregulować okna plastikowe?

Plastikowe okna zużywają się między innymi przez wpływ warunków atmosferycznych i eksploatacji. W jakich sytuacjach potrzebna jest regulacja okien plastikowych oraz w jaki sposób przeprowadzić tę czynność prawidłowo?

Kiedy przeprowadzać regulację plastikowych okien?

Regulacja okien plastikowych powinna być przeprowadzana sezonowo: najlepiej na początku lata oraz w trakcie jesieni. Ważne, by czynność tę powtarzać regularnie, nawet wtedy, gdy nie ma problemów z użytkowaniem okien. W sytuacji, gdy nie przeprowadza się regulacji systematycznie, należy jej niezwłocznie dokonać przy pierwszych objawach nieprawidłowego działania stolarki okiennej – np. wtedy, gdy pojawiają się problemy z otwieraniem i zamykaniem okna. 

Czy można regulować okna samodzielnie?

Zaawansowane prace remontowe i konserwacyjne najlepiej powierzać fachowcom, jednak regulacja okien plastikowych należy do prostych oraz szybkich czynności, które można wykonać samodzielnie. 

Przed regulacją wysokości położenia skrzydeł okiennych należy upewnić się, że okno jest zamknięte. Wówczas usuwa się osłonkę zawiasu, a następnie, przy pomocy klucza imbusowego, dokręca widoczną od góry śrubkę regulacyjną. Dokręcenie śruby w prawą stronę sprawi, że okno nieco się uniesie. Po wykonaniu tej czynności należy sprawdzić, czy skrzydło prawidłowo się otwiera lub zamyka. Gdy regulacja została wykonana poprawnie, należy zamontować osłonkę zawiasu. 

Za siłę docisku okna odpowiadają okucia. Dla uszczelnienia skrzydeł należy przesunąć rolki ryglujące bliżej uszczelek, a dla poprawy wentylacji w domu – postąpić odwrotnie. Konserwacji wymagają także elementy ruchome okien, czyli okucia oraz uszczelki. Zarówno okna, jak i elementy ruchome, powinny być myte przynajmniej dwa razy w roku oraz naoliwione specjalnymi preparatami. 

Co daje regulacja okien?

Dzięki prawidłowej regulacji plastikowych okien można zapobiec tzw. opadaniu skrzydeł okiennych. Ta czynność serwisowa daje także możliwość kontrolowania ilości powietrza dostającego się do pomieszczenia przez otwór okienny. Utrzymanie właściwej szczelności okna jest ważne również ze względów ekonomicznych. 

Zimą, gdy powietrze na zewnątrz ma minusową temperaturę, odpowiednio wyregulowane okna plastikowe zatrzymują ciepło wewnątrz i zapobiegają dostawaniu się chłodu do wnętrz, co przyczynia się do oszczędności energii termicznej, a co się z tym wiąże – również pieniędzy. Latem można z kolei zmniejszyć docisk ramy skrzydła do ościeżnicy, poprawiając tym samym wentylację domu. To gwarancja przyjemnego chłodu wieczorami oraz dostępu do świeżego letniego powietrza całą dobę. 

Właściwa regulacja okien plastikowych pozwala zaoszczędzić pieniądze na eksploatacji stolarki okiennej, bez konieczności wzywania fachowców czy wymiany okien na nowe. Odpowiednie prace konserwacyjne wydłużają żywotność okien, a także gwarantują większą wygodę ich użytkowania.

Redakcja adpin.pl